Ücretsiz Web Forumlari

Haley: Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, “Rusya’nın Ukrayna’nın Kerç Boğazı’ndan yasal geçişini engellemesi, uluslararası hukuku ihlal ediyor. Bu küstah eylem, uluslararası toplum tarafından kınanmalı ve asla kabul edilmemeli.” dedi.

Haley: Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor
27 Kasım 2018 - 0:00 'de eklendi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rus savaş gemilerinin, Kırım açıklarında Azak Denizi’nde Rusya kara sularını ihlal ettiği iddiasıyla Ukrayna savaş gemilerine ateş açmasının ardından artan gerginlik üzerine acil toplandı.

Ancak Rusya, ”sınırlarının ihlali” gerekçesiyle toplantıya çağırdığı 15 üyeli konseyde gerekli olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için toplantı, ”Azak Denizi’ndeki Rusya-Ukrayna gerginliği” başlığı altında yapıldı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İngiltere, Hollanda, Polonya ve İsveç adına yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirterek, konseyin ”Rusya’nın provokasyonlarını, ‘sınırlarının ihlali’ başlığı altında değil, uygun bir gündem maddesi olarak ele alacağını” söyledi.

Rusya’nın hafta sonu “pervasızca” gerginliği artırdığını savunan Haley, ”Rusya’nın Ukrayna’nın Kerç Boğazı’ndan yasal geçişini engellemesi, uluslararası hukuku ihlal ediyor. Bu küstah eylem, uluslararası toplum tarafından kınanmalı ve asla kabul edilmemeli.” diye konuştu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise Ukrayna’yı uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Polyanskiy’, ”Bu provokasyonun önceden planladığı çok açık ve Batılı devletler destekledi.” dedi.

Dmitry Polyanskiy, BMGK’nin ”Ukrayna’nın tehlikeli eylemlerinin sorumluluğunu” yüklenmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER