Ücretsiz Web Forumlari

Dolar/TL 3 ayın en düşük seviyelerinde

TL, kapasite kullanım ve reel kesim güveni verilerinin izleneceği güne dolar ve euro karşısında primli başladı. Uzmanlar petrol fiyatlarındaki düşük seyrin TL’yi desteklediğini belirtiyor.

Dolar/TL 3 ayın en düşük seviyelerinde
26 Kasım 2018 - 9:38 'de eklendi.

Ay başından bu yana 5.25-5.50 bandında dalgalanan dolar/TL, petrol fiyatlarında cuma günü yüzde 8’i bulan sert düşüşün de desteğiyle haftaya üç ayın en düşük seviyelerinde başladı.

Piyasalarda Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeler, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları, ticaret savaşları ve Brexit süreci yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Petrol fiyatları cuma günkü sert kaybın ardından toparlanmaya çalışsa da, küresel talep görünümü ve finansal piyasalardaki zayıf seyir fiyatlar üzerindeki baskının devam edeceğine işaret ediyor.

Küresel çapta artan petrol arzı ve talepteki artışın yavaşlaması petrol fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Talep büyümesindeki yavaşlama nedeniyle gelecek yıl petrol piyasasında arz fazlası oluşması bekleniyor.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı yüzde 1.6 artışla 59.71 dolara çıktı. Bu yükselişe rağmen petrol fiyatları kasım başından bu yana yüzde 20’nin üzerinde düşüş kaydetti. Petrol kasımı bu seviyelerden kapatırsa 2014 sonlarından bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetmiş olacak.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında belki de tek petrol ithalatçısı ülke olmamız nedeniyle TL pozitif. Henüz piyasalarda yerel seçime ilişkin bir fiyatlama oluşmasa da yerel seçimlere yönelik ittifak süreci de yakından takip ediliyor” dedi.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki düşüşün enerjide neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için avantaj olduğuna dikkat çekiyorlar. Bankacılar Türkiye’nin enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüşün, şirketlerin üretim maliyetleri ve manşet enflasyona doğrudan etkisine dikkat çekiyorlar.

Dolar/TL üç ayın en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Cuma günü üç ayın yeni en düşük seviyesi olan 5.2711’i test eden dolar/TL bu sabah saat 09:15’te 5.2785 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte euro/TL ise 5.9910’dan alıcı buluyor.

Yurt için piyasalarda bugün kasım ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verileri takip edilecek.

Piyasalarda iç siyasi gündem de yakından izleniyor. Yerel seçim öncesi ittifak arayışları henüz seçim fiyatlamasına yönelik bir sürecin başlamadığı piyasalarda yakından takip ediliyor.

Küresel piyasalarda tatil dönemi alışverişlerinin şirket bilançolarını destekleyeceği beklentisi iyimserliğe neden olurken petrol fiyatlarındaki düşüş ise küresel ekonominin görünümü hakkındaki endişeleri canlı tutuyor.

ABD ile Çin’in liderlerinin cuma günü yapacakları, ülkeleri arasındaki ticaret anlaşmazlığını ele almaları beklenen görüşme öncesinde yatırımcıların temkinli oldukların görülüyor.

Görüşmede tarafların ortak bir noktada anlaşıp anlaşmadığı izlenecek. Anlaşma sağlanamaması halinde ABD Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründe yüzde 10 olan gümrük vergisini gelecek yıl başlarında yüzde 25’e yükseltecek.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvil cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.95 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz ise cuma günü işlem gerçekleşmemişti.

Küresel piyasalarda gözler Trump-Xi buluşmasına çevrildiKüresel piyasalarda gözler Trump-Xi buluşmasına çevrildi

Kaynak: Reuters

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER