Ücretsiz Web Forumlari

Dolar 5.34 seviyesini test etti

Güne 5.30 seviyelerinde başlayan dolar/TL 5.33’ün üzerinde işlem görüyor. Euro ise İtalya krizine rağmen primli.

Dolar 5.34 seviyesini test etti
22 Kasım 2018 - 11:48 'de eklendi.

Dolar/TL, ABD’de Şükran Günü nedeniyle piyasaların kapalı olduğu yeni güne yatay seyirde başlamasının ardından 5.30 seviyelerinden 5.33’lere yükseldi. En yüksek 5.3445 seviyesi test edilirken, kur saat 11:30 itibariyle 5.3380’den işlem gördü. Uzmanlar, dolar/TL’de bir süredir 5.30 desteğinin kırılmaya çalışıldığını ifade ediyor. 

Diğer taraftan euro, Avrupa Birliği’nin İtalya’nın 2019 bütçesini Euro Bölgesi kurallarına uymadığı gerekçesiyle reddetmesine rağmen yukarı yönde. Ortak para yüzde 0.2 artışla 1,1400 dolara yükseldi. Euro/TL de ise bugün en yüksek 6.1045 seviyesini gördü. İşlemciler, İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte’nin devlet tahvilleri arasındaki getiri farkı ve vadedilen reformlarla ilgili endişelerini dile getirmesi sonrasında rahatladı.

Dolar, küresel hisse senetlerindeki toparlanmanın ardından güvenli liman para birimlerine olan talebin düşük kalmasıyla Asya borsasındaki işlemlerde gerilerken; euro, İtalya’nın bütçe geriliminin çözüleceği umutlarıyla yükseldi.

Dolar, risk iştahının küresel büyümenin yavaşlayacağı ve ABD-Çin ticaret çatışmasına ilişkin endişelerle azalmasıyla son iki işlem gününde yükselmişti. Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks bu sabah 96,48’de yer alıyor. Salı günü endeks 96,72 seviyelerine çıkmıştı.

Analistler, doların orta vadedeki yönünü Fed’in parasal sıkılaştırma seyrinin belirleyeceğine inanıyor. Fed’in aralık ayında bu yıl dördüncü kez faiz artırımı yapması bekleniyor. Ancak yatırımcılar, Fed’in ABD’yi yavaşlama riskine sokmadan kaç faiz artırımı yapabileceğini sorgulamaya başladı.

Küresel büyümenin yavaşlama sinyalleri verdiği bir ortamda ABD’de artan faiz oranları ve tırmanan ticaret gerilimleri finansal piyasaları endişelendirse de, Asya borsaları temkinli şekilde yükselirken, petrol hafta başında sert düşüş kaydettikten sonra bir miktar toparlandı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.2 yükselerek, art arda üç aylık düşüşünün ardından kasımda şimdiye kadar kazanımlarını koruyabildi. Endeks kısmen şirket karlarına ilişkin zayıflayan görünüm ve tırmanan ABD-Çin ticaret savaşı endişelerinden dolayı 2011’den bu yana en kötü yıllık performansını kaydetmeye hazırlanıyor.

Wall Street’de S&P 500 endeksi dün artıda ancak günün dip seviyelerine yakın kapanırken, Dow Jones endeksi ABD’de Şükran Günü tatili öncesinde kazanımlarını geri vererek günü yatay tamamladı.

AB, İtalya'ya yaptırım uygular mı?AB, İtalya’ya yaptırım uygular mı?

ABD'nin petrol stokları bir yılın zirvesindeABD’nin petrol stokları bir yılın zirvesinde

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER