Ücretsiz Web Forumlari

Çin, Amerikan otomobillerine uyguladığı tarifeleri düşürecek

Trump, Çin’in ABD’den gelen otomobillere uyguladığı tarifeleri düşürmeyi kabul ettiğini söyledi. İki ülke arasındaki anlaşmanın hisse piyasalarına olumlu yansıması bekleniyor.

Çin, Amerikan otomobillerine uyguladığı tarifeleri düşürecek
03 Aralık 2018 - 9:25 'de eklendi.

ABD Başkanı Donald Trump, Pekin yönetiminin Amerikan menşeli otomobillere yönelik vergi uygulamasını değiştireceğini kaydetti.

Trump, Twitterdan yaptığı paylaşımda, “Çin, ABD’den gelen otomobillere uyguladığı tarifeleri düşürmeyi ve kaldırmayı kabul etti. Şu an tarife oranı yüzde 40” ifadelerini kullandı.

Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Buenos Aires’te düzenlenen “G20 Liderler Zirvesi” kapsamında yaptıkları görüşmede ülkeleri arasında bir süredir devam eden ticaret savaşının yeni tarifelerle büyümesini önleyecek 90 günlük ateşkes üzerinde mutabık kalmışlardı.

Washington yönetiminin, 200 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladığı gümrük vergisi oranını, 1 Ocak itibariyle yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltme kararını askıya almasını sağlayacak uzlaşı, tarafların birbirlerine karşı yeni gümrük vergileri getirmelerinin de önüne geçmişti.

Trump’ın anlaşmayı kabul etmesinde, Çin’in ABD’den hemen daha fazla tarım ürünü ithal etmeye razı olmasının yanı sıra enerji ve endüstriyel ürünlerin ithalatını da kayda değer oranda artırmaya söz vermesinin etkili olduğu bildirildi.

Taraflar arasındaki müzakerelerin daha yapıcı bir ortamda sürdürülmesine imkan tanıyacak anlaşmanın, bu hafta özellikle hisse senedi piyasalarına olumlu yansıması bekleniyor.

Çin-ABD anlaşması sonrası petrol hızlı değerlendiÇin-ABD anlaşması sonrası petrol hızlı değerlendi

Kaynak: AA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER