Ücretsiz Web Forumlari

Başsavcılıktan Kaşıkçı cinayeti açıklaması

Başsavcılık, “Kaşıkçı cinayetinin şüphelisinden biri Yalova’da Suudi vatandaşıyla görüştü. Görüşme, Kaşıkçı’nın cesedinin saklanmasına yönelik olduğu sanılıyor.” açıklamasını yaptı.

Başsavcılıktan Kaşıkçı cinayeti açıklaması
26 Kasım 2018 - 17:22 'de eklendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Şüphelilerden Mansour Othman M. Abbahussaın’in Yalova’daki villada ikamet eden Suudi Arabistan vatandaşı Mohammed Ahmed A. Alfaozan ile görüşmesinin Cemal Kaşıkçı‘nın cesedinin yok edilmesiyle ilgili olduğunun değerlendirildiğini” bildirdi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin soruşturma ve Yalova’daki bir evde yapılan ceset aramasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. 

Açıklamada, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın öldürülmesi olayının soruşturulması kapsamında, 7, 18 ve 31 Ekim tarihli basın açıklamalarında ayrıntılı bilgi verildiği hatırlatılarak, şu bilgilendirme yapıldı:

“Şüpheli ya da şüphelilerce daha önceden yapılan planlama doğrultusunda Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda boğularak ve cesedi parçalara ayrılmak suretiyle öldürülmüştür. Cumhuriyet Başsavcılığımızca, tüm boyutlarıyla yürütülen soruşturma sürecinde 1 ve 2 Ekim tarihlerinde bir plan dahilinde ülkemize gelerek Cemal Kaşıkçı‘nın öldürülmesi olayını gerçekleştiren şüphelilerden Mansour Othman M. Abbahussaın’ın olaydan bir gün önce, 1 Ekim’de Samanlı Köyü merkez Yalova adresinde ikamet etmekte olan Suudi Arabistan vatandaşı ‘Ghozan’ kod adlı Mohammed Ahmed A. Alfaozan isimli şahısla iletişim kurduğu tespit edilmiştir. 

Yapılan bu görüşmenin, öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın cesedinin parçalara ayrıldıktan sonra yok edilmesine/saklanmasına yönelik olduğu değerlendirilmektedir. Bu sebeple İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2018/5664 sayılı kararına istinaden bugün Cumhuriyet Başsavcılığımız nezaretinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından arama işlemleri yapılmaktadır.”

Açıklamada, gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı da ifade edildi. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER