Ücretsiz Web Forumlari

“Vize ve Gümrük Birliği için bazı ülkeleri ikna etmeye çalışıyoruz”

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Hahn, “Vize ve Gümrük Birliği için bazı ülkeleri ikna etmeye çalışıyoruz. Ancak vize serbestisi için belli kriterler var” dedi.

“Vize ve Gümrük Birliği için bazı ülkeleri ikna etmeye çalışıyoruz”
22 Kasım 2018 - 13:09 'de eklendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da, AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn ile bir araya geldi.

Görüşmede, mevcut durumda AB tarafından dondurulmuş olan üyelik müzakere süreci ele alındı.

Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Çavuşoğlu, görüşmelerin çok verimli geçtiğimi söyledi. Çavuşoğlu, “Özellikle Gümrük Birliği’nin güncellenmesi her iki tarafın yararına. Vize serbestisi için de 72 kriterden 6’sı kaldı” diye konuştu.

Hahn ise, “Yapıcı bir görüşme oldu, gelecekteki işbirliği için önemli. Yakın komşularız, ortak çıkarlarımız söz konusu. Vize ve Gümrük Birliği için bazı ülkeleri ikna etmeye çalışıyoruz. Ancak vize serbestisi için belli kriterler var” dedi.

“Türkiye Avrupa Birliği’nin aday ülkesidir ve stratejik ortağıdır” diyen Mogherini ise, cezaevinde olan Selahattin Demirtaş’ın yakında serbest bırakılmasını umduklarını kaydetti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER