Ücretsiz Web Forumlari

Rusya, Ukrayna limanlarını fiilen kapattı

Rusya, pazar günü Ukrayna’ya ait üç gemiye el koymasının ardından Azov Denizi kıyısında bu ülkeye ait iki limana giriş çıkışları durdurdu.

Rusya, Ukrayna limanlarını fiilen kapattı
29 Kasım 2018 - 19:13 'de eklendi.

Ukrayna altyapı bakanı Volodymyr Omelyan, ülkesinin Azov Denizi kıyısındaki iki limanının, hiçbir teknenin giriş çıkışına izin vermeyen Rus gemileri tarafından fiilen kapatıldığını söyledi.

Facebook üzerinden bilgi veren bakan, 35 teknenin limanlara giriş-çıkışının engellendiğini ve sadece Azov Denizi’ndeki Rus limanlarına erişimin açık olduğunu bildirdi.

Omelyan, “Hedef basit. Rusya, Azov Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına abluka uygulayarak Ukrayna’yı kendi bölgesinden atmayı tasarlıyor. Bu bölge ilgili bütün uluslararası yasalara göre bize aittir” dedi.

Omelyan, dördü Berdyansk, 14’ü de Mariupol limanlarına gidecek 18 geminin Azov Denizi girişinde bekletildiklerini ve Azov Denizi’nden çıkmak için de dokuz gemilik bir sıra olduğunu belirtti. Ayrıca sekiz gemi de limanlarda rıhtımda bekletiliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün yaptığı bir açıklamada, “Mariupol limanının Azov Denizi’ne çıkışının kapatılmamasını sağlamalıyız” dedi.

Azov Denizi limanlarından genellikle tahıl ve çelik sevk ediliyor.

Rusya 2014 yılında ilhak ettiği Kırım Yarımadası yakınında seyreden üç Ukrayna gemisine pazar günü el koymuş ve mürettebatını tutuklamıştı.

Son yaşananlar, Moskova’dan destek alan Ukraynalı ayrılıkçıların 2015 yılında ülkenin doğusunda Donbass bölgesinde ayaklanmalarının yol açtığı ve 10 binden fazla insanın öldüğü çatışmalardan bu yana iki ülkenin yaşadığı en büyük gerilim.

Kaynak: Reuters

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER