Ücretsiz Web Forumlari

Özhaseki: Özensizlik milyonlarca dolara mal oluyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, “Atık kağıtları ayrı koysak, yurt dışından binlerce ton kirli kağıt ithal etmeyeceğiz. Bu imkan varken sadece bizim özensizliğimiz ve dikkatsizliğimiz yüzünden kirli kağıt için milyonlarca dolar dışarıya veriyoruz.”

Özhaseki: Özensizlik milyonlarca dolara mal oluyor
17 Kasım 2018 - 16:41 'de eklendi.

Kayseri’nin Develi ilçesinde hizmete giren ambalaj atığı toplama fabrikasının açılışında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin binlerce ton atık kağıt ithal ettiğini, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Özhaseki, yaptığı konuşmada, “Dışarıya attığımız atıkları artık çevreye zarar vermeden bertaraf etmeliyiz. Ortalığa attığımız bir cikletin doğada erimesinin süresi onlarca yıl, cam, plastik ise yüzlerce yıl. Bugün açılışını yaptığımız gibi tesisleri yaparak önce evlerimizde çöplerimizi ayrıştırmalıyız, cam, pil, kağıt hepsi ayrı bir yere konmalı. Belediyelerimiz de bunları ayrıştırıp bir ekonomik değer olarak ülkemize kazandırmalı. Yurt dışından binlerce ton kirli kağıt ithal ediyoruz. Bizim kağıtlarımız ne oluyor, onları kavun, karpuz, yiyecek çöplerinin arasına attığımız için gidiyor. Halbuki atık kağıtları ayrı koysak, yurt dışından binlerce ton kirli kağıt ithal etmeyeceğiz. Bu imkan varken sadece bizim özensizliğimiz ve dikkatsizliğimiz yüzünden kirli kağıt için milyonlarca dolar dışarıya veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bundan sonra tüm Türkiye’de ‘Sıfır Atık Projesine’ geçiyoruz” diyen Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz bunu Bakanlık’ta başlattık. Bakanlığımızda 3-4 bin insan var ancak çöp kamyonu bize uğramıyor. Atıkları kutularda ayrıştırıyoruz, yemek atıklarını da gübreye dönüştürüyoruz. Bu gübreyi vatandaşa dağıtıyoruz, toprakta kullanıyorlar. Binlerce ağaç kesimden kurtuldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bu başladı, Meclis’te başladı, Bakanlıklarda başladı. Ankara’da kamu kurumları da bu yılın sonuna kadar tahminimce geçer. Bunun bu ilçelerimize kadar yayılmasını temenni ediyorum.”

Kaynak: AA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER