Ücretsiz Web Forumlari

Otomotiv şirketlerinin kârı yerinde saydı

Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin satışları yılın dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarken, toplam net kâr sadece yüzde 7 yükseldi.

Otomotiv şirketlerinin kârı yerinde saydı
26 Kasım 2018 - 8:02 'de eklendi.

Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve 2018’in 3’üncü çeyreğine ilişkin finansal tablolarını açıklamış olan 8 şirketin toplam net kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 2 milyar 362 milyon liraya yükseldi.

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinden 4’ü yılın üçüncü çeyreğinde kâr açıklarken, 4’ü ise bu dönemi zararla tamamladı. Söz konusu dönemde Otokâr’ın önceki yılın aynı dönemine göre kârdan zarara geçmesi dikkati çekerken, Karsan Otomotiv, Anadolu Isuzu ve Tümosan’ın da zararını artırdığı görüldü.

Ford Otosan 1 milyar 272,4 milyon lirayla en yüksek kâr açıklayan şirket olurken, aynı zamanda kârını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artırarak en iyi performans gösteren otomotiv şirketi oldu. Ford Otosan’ın ardından kârını artıran ikinci şirket de yüzde 17 ile Tofaş Otomobil fabrikaları oldu. Ocak-eylül döneminde 1 milyar 3,9 milyon lira kâr açıklayan Tofaş Otomobil Fabrikaları, 2017’nin aynı döneminde 858,5 milyon lira net kâr elde etmişti.

Otomotiv şirketleri arasında, 9 aylık finansal sonuçlarına göre kâr açıklayan diğer 2 şirketin ise önceki yılın aynı dönemine göre kârlarının azaldığı görüldü. Doğuş Otomotiv’in kârı yüzde 9 azalışla 129 milyon liraya, Türk Traktörün kârı da yüzde 23 azalışla 165,9 milyon liraya geriledi.

Ocak-eylül döneminde zarar açıklayan otomotiv şirketleri ise 90,2 milyon lira ile Anadolu Isuzu, 85,9 milyon lira ile Otokâr, 20,1 milyon lira ile Karsan Otomotiv ve 12,8 milyon lira ile Tümosan olarak sıralandı.

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin 9 aylık toplam satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 50 milyar 883,1 milyon liraya ulaşırken, Karsan Otomotiv’in satışlarını yüzde 60 artırması dikkati çekti. Aynı dönemde satışları azalan otomotiv şirketleri ise Doğuş Otomotiv, Otokâr, Türk Traktör ve Tümosan oldu.

Karsan’ı satış artışında sırasıyla yüzde 46 ile Anadolu Isuzu, yüzde 36 ile Ford Otosan ve yüzde 11 ile Tofaş Otomobil Fabrikası izledi.

Otomotiv şirketlerinin toplam aktifleri 3’üncü çeyrekte 45 milyar 335 milyon liraya çıkârken, en yüksek aktife sahip otomotiv şirketi 14 milyar 853,6 milyon lira ile Tofaş Otomobil Fabrikaları oldu.

Öz kaynaklar kalemine bakıldığında ise otomotiv şirketlerin toplam öz kaynaklarının önceki yılın aynı dönemine göre gerilemesi dikkati çekti. Yılın üçüncü çeyreğinde 9 milyar 621,2 milyon liraya gerileyen toplam öz kaynaklar, geçen yılın aynı döneminde 9 milyar 932 milyon lira olarak kayda geçmişti.

Kaynak: AA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER