Ücretsiz Web Forumlari

İmalat PMI yükseldi ama daralma sürdü

Eylülde 42.7’ye gerileyerek Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gören imalat PMI, ekimin ardından kasımda da yükseldi ancak 44.7 ile 50 sınırının altında kaldı ve sektördeki daralmanın sekizinci aya girdiğine işaret etti.

İmalat PMI yükseldi ama daralma sürdü
03 Aralık 2018 - 11:20 'de eklendi.

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) kasımda 44.7’ye yükselmesine rağmen sektördeki daralmanın sekizinci aya girdiğine işaret etti.

İmalat sektörü üzerindeki maliyet baskıları belirgin ölçüde azalırken, zorlu faaliyet koşulları üretim ve yeni siparişlerdeki gerilemenin sürmesine yol açtı. Bu iki alandaki gerileme ekime kıyasla hafifledi.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, eylül ayında 42.7’ye gerileyerek Mart 2009’dan bu yana en düşük değeri almıştı. Ekimde 44.3’e yükselen endeks, bu ay da yükseliş kaydetti.

Liranın kaydettiği kademeli toparlanma, hem girdi maliyetleri hem de nihai ürün fiyat artışlarının kasım ayında belirgin güç kaybetmesini sağladı.

Girdi fiyatlarındaki artış Eylül 2017’den beri gözlenen en düşük hızda gerçekleşirken, nihai ürün fiyatları son derece sınırlı artış kaydetti.

Üretim alt endeksi ekim ayındaki 40.5 seviyesinden 42.2’ye, yeni siparişler alt endeksi 38.8’den 39.7’ye yükselse de bu iki alandaki keskin daralmanın sürdüğünü gösterdi.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise 47.6’dan 47.2’ye gerileyerek, üçüncü ayda da düşüş kaydetti.

Talep koşullarındaki zayıflık, imalatçıları yeni girdiler almak yerine mevcut stokları kullanmaya yöneltti. Bunun yansıması olarak hem girdi alımı, hem de girdi stokları kasım ayında azaldı.

Tedarikçilerin teslimat süresi kasım ayında artmaya devam etti. Bazı imalatçılar tedarikçilerin girdi malı bulmakta zorlandığını ifade etti. Bazıları ise tedarikçilerin nakit ödeme talep ettiklerini bu nedenle teslimat sürelerinin uzadığını belirtti.

İmalat PMI; istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor. PMI’da 50’nin üzeri seviyeler büyümeye, altı daralmaya işaret ediyor.

Kaynak: Reuters

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER