Ücretsiz Web Forumlari

Güvercin Fed doları düşürdü

Fed Başkanı Powell’ın, geçen ay kullandığı ifadelerin neredeyse tam tersi şekilde, hedef faizin hemen altında olduklarını söylemesi iyimserliği artırdı.

Güvercin Fed doları düşürdü
29 Kasım 2018 - 8:21 'de eklendi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in politika faizinin şu anda sağlıklı ABD ekonomisini ne hızlandıran ne de frenleyen seviye tahminlerinin “hemen altında” olduğunu belirterek, yatırımcılara güçlü bir iyimserlik sağladı.

Birçok yatırımcı Powell’ın açıklamalarını Fed’in üç yıllık sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaşmakta olduğunun sinyali olarak nitelendirdi.

Bu ifadeler Fed başkanının geçen ayki konuşmasının tam tersi niteliğinde. Powell geçen ay, politika faiz oranının nötr seviyeden “çok uzakta” olduğunu ve Fed’in bu seviyenin ötesinde bile politikasını sıkılaştırabileceğini söylemişti.

Powell’ın açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda değer kaybetti. Açıklamalardan hemen önce 97.4’e kadar çıkan dolar endeksi bu sabah 96.6’ya kadar gerilemiş durumda.

Doların küresel piyasalardaki değer kaybı Türk lirasına destek oluyor. Dolar/TL bu sabah saat 08:00’da 5.2120’den işlem gördü. Euro/TL ise aynı dakikalarda 5.9455 seviyesinden alıcı buldu.

Yurt içi piyasalarda bugün kasım ayı ekonomik güven endeksi verisi izlenecek. Dışarıda ise Almanya işsizlik ve öncü enflasyon ayrıca ABD işsizlik maaşı başvuruları ile bekleyen konut satışları verileri yatırımcıların odağında olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER