Ücretsiz Web Forumlari

Fed’den 11 yıl sonra faiz indirimi

ABD Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan düşürdü.

Fed’den 11 yıl sonra faiz indirimi
31 Temmuz 2019 - 22:16 'de eklendi.

ABD Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan düşürdü. Karar, ‘ye karşı 8 oyla alındı.

Fed 2008 yılından bu yana ilk kez faiz indirimine gitti. Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz yüzde 2.0-2.25 seviyesine çekildi.

Fed, en son 1 Mayıs 2008 tarihinde faizleri 0.25 puan aşağı indirmişti. 

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) tutanaklarında ABD’de istihdam piyasasının güçlü seyretmeye devam ettiği ve ekonomik aktivitenin ılımlı bir seviyede olduğu belirtildi.

Tutanaklarda komitenin büyümeyi maksimum seviyede artırmayı ve fiyat istikrarını sağlamayı hedeflediği belirtilirken, “Küresel ekonomik gelişmeler, ekonomik görünüme ilişkin göstergelerin ve yumuşayan enflasyon baskılarının ışığında komite faiz oranını yüzde 2,00 – yüzde 2,25 aralığına düşürmeye karar verdi. Bu eylemimiz komitenin ekonomik aktivitenin sürdürülmesi ve güçlü istihdam piyasası koşullarının sağlanmasını ve enflasyonun komitenin yüzde 2,0 hedef seviyesine getirilmesini desteklemektedir.” ifadelerine yer verildi.

Tutanaklarda, “12 aylık bazda, toplamdaki enflasyon ve yiyecek ve enerji dışındaki enflasyon yüzde 2 seviyesinin altında.” değerlendirmesinde bulunulurken, komitenin gelecekte faiz oranlarının belirlenmesi konusunda ekonomik görünüme ilişkin verileri ve gelişmeleri izlemeye devam edeceği kaydedildi.

Komiteden sadece Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşı oy kullandı.

Fed faiz indirim kararıyla finans krizinden bu yana ilk kez faiz indirmiş oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER