Ücretsiz Web Forumlari

Dolar/TL’de iyimserlik sürüyor

Bu sabah 5.27 seviyesinde olan dolar/TL, gün içerisinde 5.2395 seviyesine kadar geriledi.

Dolar/TL’de iyimserlik sürüyor
28 Kasım 2018 - 17:15 'de eklendi.

TL’deki iyimser seyrin bugün de devam etmesiyle dolar/TL 5.25 civarında hareketini sürdürüyor. Piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Türkiye saatiyle bu akşam 20.00’de yapacağı konuşmayı bekliyor. Diğer taraftan yarın açıklanacak olan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklar da izlenecek. Bu sabah 5.27 seviyesinde olan dolar/TL, gün içerisinde 5.2395 seviyesine kadar geriledi.

TL tarafında son dönemde oldukça iyimser bir seyir söz konusu. Dolar/TL dört ayın en düşük seviyeleri olan 5.20’nin hemen üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Dolar/TL Kasım ayı başından bu yana 5.22-5.50 bandında dalgalanıyor. TCMB ve hükümet tarafından son dönemde atılan adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme dolar/TL’nin kademeli bir şekilde Ağustos ayında gördüğü zirve öncesindeki seviyelere dönmesine neden oldu. Dolar/TL 13 Ağustos’ta 7.24 ile tarihi zirvesini görmüştü. Görülen zirveden bu yana TL’deki değer kazancı yüzde 38’i bulmuş durumda. Öte yandan halen yılbaşına göre TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 27 civarında.

Piyasalarda önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeler, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları, ticaret savaşları, Brexit süreci ve petrol fiyatlarının seyri yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki düşüşün enerjide neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için avantaj olduğuna dikkat çekiyorlar. Analistler düşüşün, Türkiye’nin enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüşe, şirketlerin üretim maliyetleri ve manşet enflasyona doğrudan etkisine dikkat çekiyorlar.

Diğer taraftan yurtiçinde ekonominin cari fazla veriyor olmasının yanı sıra enflasyonun düşeceği beklentilerinin de TL’ye destek olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Reuters

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER