Ücretsiz Web Forumlari

Dolar/TL 5.50 altındaki seyrini sürdürüyor

Dolar kuru yoğun veri gündeminin izleneceği güne yatay hareketle 5,46 seviyesinden başladı. Brexit anlaşmasıyla gerileyen dolar, Türk lirasına destek oluyor.

Dolar/TL 5.50 altındaki seyrini sürdürüyor
15 Kasım 2018 - 9:27 'de eklendi.

Dolar/TL 5.50 seviyesinin hemen altındaki hareketini sürdürürken, piyasalarda bugün yoğun veri gündemi ve küresel piyasalar takip edilecek.

Küresel piyasalarda doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi pazartesi günü gördüğü 16 ayın zirvesinden gerileyerek 96.97’de işlem görüyor. Endeksteki son dönemdeki düzeltme, endeksin yaklaşık yüzde 70’ni oluşturan euro ve sterlindeki yükselişten kaynaklanıyor.

Hafta içinde dolardaki değer kazancı ile 5.50 seviyesinin üzerini test eden dolar/TL de bu seviyelerde kalıcı olmayarak yeniden yönünü aşağı çevirmişti. Dün akşam saatlerinde 5.46 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah ise düne göre anlamlı bir değişim göstermeyerek saat 09:10’da 5.4574 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte euro/TL ise 6.2040 seviyesinde.

TL’nin öngörülen oynaklığı son birkaç ayda TL’ye ilişkin endişelerin azalması ve petrol fiyatlarındaki düşüşle ağustos başından bu yana en düşük seviyeyi görerek başlıca teknik seviyeyi kırmış oldu.

İç piyasada bugün ağustos dönemi iş gücü istatistikleri, ekim ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmesi, eylül ayı özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin veriler kasım ayı beklenti anketi ve haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek.

Dış piyasada ise ABD işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere veri gündemi, Brexit ve küresel ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

Piyasalar son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeleri izliyor. Diğer yandan ABD seçimleri, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları küresel piyasalarda yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Asya borsaları, Çin’in ABD’nin ticaret taleplerine yazılı cevap gönderdiği haberleriyle artış kaydeden Çin hisselerinden destek bularak yükselirken; petrol fiyatları ise arz fazlası endişeleriyle gerilemeye başladı.

Başbakan Theresa May’in dün Brexit anlaşmasının taslağı konusunda üst düzey bakanlarının desteğini alması sonucu euro ve sterlin dolar karşısında Pazartesi günü gördükleri güniçi dip seviyelerinde sırasıyla yüzde 0.8 ve yüzde 1.2 yükseldi.

Avrupa Birliği ile İngiltere’nin Brexit anlaşmasının taslağı üzerinde uzlaşmaları, İngiltere’nin AB’den ayrılışının kaotik bir şekilde olmamasına imkan tanıyacak.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.92 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 20.13 seviyesindeydi.

Küresel piyasalarda görünümKüresel piyasalarda görünüm

Moody's 2019'da küçülme bekliyorMoody’s 2019’da küçülme bekliyor

Kaynak: Reuters

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER