Ücretsiz Web Forumlari

Brexit’in geleceği belirsiz

İngiltere parlamentosundaki Brexit oylamasının ertelenmesinin ardından anlaşmasız çıkış ya da yeni bir referandum ihtimalleri güçlendi.

Brexit’in geleceği belirsiz
11 Aralık 2018 - 10:02 'de eklendi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasının dün parlamentoda yapılacak oylamasını, AB’den daha fazla taviz alabilmek için erteledi.

Ancak AB yeniden masaya oturmayı reddediyor. İngiliz milletvekilleri ise May’in AB’yi önemli değişiklikler yapmaya ikna edebileceğine inanmıyorlar.

Parlamento oylamasına bir gün kala May’in aldığı bu kararın ortaya çıkardığı seçenekler arasında, Brexit’e anlaşmasız geçiş, son dakikada yeni bir anlaşmaya varılması ya da İngiltere’de yeni bir referandum ihtimalleri var.

May’in dün parlamentoda yapığı konuşmada anlaşmanın temel unsurları için geniş destek bulunduğunu söylemesi milletvekilleri arasında gülüşmelere yol açtı.

Bu durumda başbakanlığı da tehlikede olan May, AB ile 18 ay süren müzakereler sonunda vardığı anlaşma için, “Eğer yarın (bugün) oylamayı yaparsak anlaşma önemli bir farkla reddedilecek” dedi.

May, yeniden AB ile görüşerek, Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında “sert sınır” denilen gümrük kontrollerine dönülmemesi için bir güvence olan “backstop” hükümlerini yeniden ele almak istediğini söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise anlaşmanın onaylanması sürecindeki sorunların nasıl giderileceğini konuşmaya hazır olduğunu ancak ne çıkış anlaşmasının ne de backstop hükümlerinin yeniden müzakereye açılmayacağını söyledi.

Tusk, “Zaman azalmakta olduğu için anlaşmasız bir Brexit senaryosu için hazırlıklarımızı da konuşacağız” dedi.

Brexit konusu, AB’nin 13-13 Aralık’ta yapılması daha önce kararlaştırılmış olan zirve toplantısında görüşülecek. May bugün Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile, ardından da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile biraraya gelecek.

Sterlin ise dün, Nisan 2017 tarihinden bu yana gördüğü en düşük düzey olan 1.2707 dolara indi.

Kaynak: Reuters

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER